Witam Panie Macieju,
nie ukrywam, iż bardzo spodobała mi się Pańska inicjatywa ustawodawcza o wprowadzeniu obowiązkowej nauki gry w szachy. Gratuluję i gorąco popieram. Od pewnego czasu sama również interesuję się tą problematyką (wcześniej jako szachistka, grająca głównie w latach 90-tych, a także obecnie z persepktywy nauczycielskiej, oświatowej). Zanim jednak zwrócę się do Pana z prośbą nakreślę kilka słów tytułem wprowadzenia.
    W okresie letnim Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku (w której jestem wicedyrektorem) wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Uczniowskim Klubem Sportowym Gedanensis oraz Urzędem Miasta Gdańska organizuje XI Międzynarodowe Mistrzostwa Gdańska w Szachach, które odbędą się w dniach 18-26 lipca br. UKS Gedanensis od wielu lat organizuje tą imprezę, ale w tym roku po raz pierwszy z placówkami edukacyjnymi. Taka współpraca zakładała więc coś więcej niż organizację turnieju. Bez wahania zaproponowałam spotkanie, na którym w większym gronie można będzie podyskutować na temat roli, jaką  szachy mogą odgrywać w edukacji szkolnej dzieci, a także rozważać, czy w programach nauczania szkół podstawowych powinna znaleźć się nauka gry w szachy. Stąd w ostatnim dniu Mistrzostw, czyli 26 lipca odbędzie się forum poświęcone edukacji szachowej w szkole, które poprowadzę.
    W moim zamyśle chciałabym, by forum skupiło się głównie na części praktycznej. Zachęcam więc do zabrania głosu w dyskusji dyrektorów, nauczycieli, instruktorów, działaczy oraz do podzielenia się doświadczeniami w zakresie realizacji zajęć szachowych i osiąganych rezultatów, nie tylko tych sportowych ale i dydaktyczno-wychowawczych, głównie w szkołach publicznych ale też placówkach niepublicznych. Częścią (wstępną) teoretyczną zajęłabym się już samodzielnie, posiłkując się wiedzą psychologa, socjologa i matematyka.
    Wiem już także dziś na pewno, że na takim forum nie może zabraknąć Pana, jako osoby mającej ogromne doświadczenie (również z perspektywy kuratoryjnej) i niewątpliwie pragmatyczne spojrzenie na to zagadnienie. Pana obecność pozwoliłaby na zaprezentowanie inicjatywy ustwodawczej w kontekście prawnym, ale i ideowym oraz doświadczeń "Podkarackiej Akademii Szachów". Jeśli tylko Pana przyjazd na forum byłby możliwy proszę o możliwie pilny kontakt. Oczywiście, przy okazji, zapraszam do udziału w Mistrzostwach Gdańska. Na koniec wspomnę tylko, że już Marszałek Woj. Pomorskiego i Pomorski Kurator Oświaty objęli patronatem imprezę, a na Minister Hall jeszcze czekamy. Mam nadzieję, że i media dopiszą.
    W załączeniu przesyłam komunikat organizacyjny.
 
Przesyłam serdeczne pozdrowienia…
Beata Symbor (z domu Rusin)
wicedyrektor@pbw.gda.pl

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej
Al. Gen. J. Hallera 14
80-401 Gdańsk
tel. (0-58) 344-01-68 w. 103
www.pbw.gda.pl

Ogłoszenia

Dodano: 30-10-2012


Dodano: 17-08-2012Dodano: 28-02-2012

Polskie Stowarzyszenie
Obrońców Życia Człowieka


Dodano: 06-11-2011

Oświata
w Przemyślu


Dodano: 13-12-2010

Zapraszam do S-KKS


Dodano: 24-11-2010Dodano: 22-12-2009

 


Dodano: 27-11-2009

OGÓLNOPOLSKI
KONKURS PLASTYCZNY
SZACHY DO SZKÓŁ

Informacja o wynikach !
Prace - filmik!


Dodano: 19-11-2009Dodano: 30-10-2009

 
Zobacz bieżący wynik ankiety-sondy
Szachy do Szkół


Dodano: 26-10-2009Dodano: 23-10-2009


         Zapraszamy do udziału !